• Tumblr
 • Youtube
 • Twitter
 • Facebook
 • Tumblr ve David Karp

  17.05.2014 tarihinde tumblr tarafından yazıldı.

 • Tumblr tüm dünyada her yaştan 46 milyon kullanıcısı bulunan Amerika Birleşik Devletleri kökenli bir blog sitesi. David Karp isimli bir bilgisayar dahisi* tarfından 2007 yılında kurulan bu sosyal ağ, geçtiğimiz aylarda dünya internet devlerinden Yahoo‘ya satışı ile dikkatleri üzerine çekmişti. 1.1 milyon dolar gibi astronomik bir rakam ile Yahoo bünyesine geçen Tumblr hakkında geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalar ise işlerin pek de iyi gitmediğini ortaya koymuştu. Fakat Yahoo gibi bir dünya devinin yaş tahtaya basacağını tabi ki düşünmüyoruz. Son zamanlarda yapılan bu tür yatırımların temel nedeni rakip eksiltmek olarak değerlendiriliyor. Yahoo’da bu amaçla bir strateji izlemiş olabilir.

  Kısaca Tumblr ve David Karp

  tumblrdavid

  Tumblr, sosyal ağ denildiğinde akla gelen Facebook, Twitter, Google+ gibi benzerlerine nazaran çok daha farklı bir işleyişe sahip. Kullanıcılarına alt alan adı tahsis eden sistem, bir çok düzenleme seçeneği ile de emsalleri arasında fark yaratıyor. Alt alan adı mantığı sayesinde her kullanıcı kendine ait bir alan adına sahip olabiliyor. Kişisel kullanımın dışında kurumsal olarak da oldukça ilgi gören Tumblr, basit bir tanıtım sitesi yaratmak ve kısa sürede binlerce kullanıcıya ulaşmak için birebir. SubDomain sisteminin dışında çeşitli temaları ve kodları kullanılabilir kılan bu sosyal ağ, bu sayede bağımsız geliştiricilerin de dikkatini çekiyor. Zaten binlerce  tumblr temasının geliştirildiği ve milyonlarca kullanıcının da geliştirilen bu temaları bloğuna uyguladığı düşünüldüğünde sosyal ağın dikkat çekiciliği hiç de gözardı edilebilecek gibi değil.

  iRJPRKPGry88

  Sosyal ağın benzerlerine nazaran farklı oluşu, kurucusu *David Karp’a bakıldığında normal karşılanabilir.Çünkü kendisi de yarattığı sosyal ağ kadar farklı. Yaşıtları tam anlamıyla kumdan kaleler yaparken HTML ile tanışan ve kod yazmayı öğrenen David Karp, liseyi yarıda bırakarak iş kurma hayalleri içerisine girmiş ve 2006 yılında dünyanın en tanınmış forumlarından olan CNET ile çalışmaya başlamış. CNET bünyesinde bulunan “urbanbaby.com” sitesinde danışman olarak görev yapan Karp, kısa sürede dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış. Kendisine verilen ve günler süreceği tahmin edilen işleri saatler içerisinde tamamlayan David Karp bir süre sonra projenin 1 numaralı ismi olarak internet dünyasında adını duyurmaya başarmış. 17 yaşına kadar CNET bünyesinde çalışan genç dahi, bu süre içerisinde yurt dışında yazılımcılık konusunda çeşitli eğitimlere katılarak kendisini geliştirmiş ve 18 yaşına bastığında kendi şirketini yani Davidville‘yi kurmuş. Bir çok projesi olan Karp, temel 3 projesine ağırlık vererek markalaştırmaya çalışmış ve başarmış. Bunlardan bir tanesi de tahmin edeceğini gibi Tumblr.. Yazımın başında da bahsettiğim gibi Tumblr bugün Yahoo bünyesinde ve David Karp’ da CEO olarak görevine devam ediyor. Şuan 27 yaşında olan David Karp, yepyeni projelerle internet dünyasını sarsmaya devam edecektir diye düşünüyoruz..

  YAZAR HAKKINDA

  Author İmage

  tumblr

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir